Vláknina je definována jako složka potravy většinou rostlinného původu, která není štěpitelná trávicími enzymy člověka ve střevech, a která se v tenkém střevě nevstřebává. Jedná se proto o látky, které jsou nestravitelné a nevyužitelné jako přímý zdroj energie (vyjma produktů střevních bakterií).
Z chemického hlediska se jedná o polysacharidy, rezistentní oligosacharidy a dále se mezi vlákninu řadí lignin, což je látka nesacharidového původu.
Řetězce jednotlivých polysacharidů mohou mít velmi různorodou strukturu (lineární, větvené či nevětvené, případně cyklické), která má vliv na jejich fyzikálně chemické vlastnosti a na stabilitu v trávicím ústrojí. Za vlákninu lze považovat také rezistentní škrob, což je část škrobových makromolekul, která nepodléhá štěpení v trávicím ústrojí.
Pro vlastní fyziologický účinek a chování v lidském organismu je vedle chemické struktury důležitá odolnost vůči trávicím procesům a také rozpustnost jednotlivých druhů vlákniny ve vodě.
Vlákninu můžeme rozdělit na rozpustnou (měkká vláknina, bobtnavé látky) a nerozpustnou (hrubá vláknina, plnidla).
- Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu (bobtnat) a je také důležitým prebiotikem – slouží jako strava pro pozitivní kmeny bakterií ve střevě a podporuje správnou střevní mikroflóru. Mezi rozpustnou vlákninu řadíme pektiny, guar, agar, gumy, slizy, dále polysacharidy mořských a sladkovodních řas.
- Nerozpustná vláknina se ve vodě nerozpouští a prochází trávicím traktem téměř beze změny. Do skupiny nerozpustné vlákniny patří celulóza a lignin.
- Hemicelulóza je na pomezí obou druhů vlákniny (částečně rozpustná).
Funkce vlákniny v rostlině
Vláknina (především rostlinné polysacharidy) plní v rostlinách dvě hlavní funkce. V první řadě se jedná o funkci zásobní - slouží jako budoucí zdroj energie, k tomuto účelu se nacházejí v semenech, hlízách, cibulích, kořenech apod.. Dále se jedná o funkci stavební či strukturní - slouží pro výstavbu buněčných stěn.
O účincích jednotlivých druhů vlákniny v lidském organismu si povíme v dalších článcích.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.